Manja slova Veća slova RSS



Najčešće postavljena pitanja i odgovori

27.04.2010.

Pita Aleksandar Goranović

Da li je u Crnoj Gori zakonski regulisano pravo na refundiranje PDV-a kupcu prvog stana? Ukoliko je odgovor na prethodno pitanje "NE", interesuje me da li postoji inicijativa da se kroz izmjene postojeceg Zakona o PDV-u implementiraju odredbe koje bi tretirale ovu problematiku? Zanima me i kakva je praksa u susjednim drzavama, kada je u pitanju refundiranje PDV-a po ovom osnovu? Poznato mi je da je u Srbiji 2007. godine, Zakonom o izmenama i dopunama zakona o porezu na dodatu vrednost, koji je stupio na snagu 8. jula 2007. godine, propisano pravo na refundiranje PDV -a za kupovinu prvog stana...

07.04.2010.

Pita Slavica Markovic,prof., Bar

Postovani ministre! Molim Vas da mi objasnite kakva je procedura kod uknjizbe okucnice za strance koji su uknjizili kucu? U katastru danas nisu znali da objasne,koja se dokumentacija predaje,da li je to kupoprodajni ugovor,iako je vec u dosijeu,ili samo resenje o odbijanju uknjizbe okucnice(placa-dvorista),ili List nepokr. sa uknjizenim objektom?Hvala! Spostovanjem,S.Markovic,prof.

06.04.2010.

Pita Zorica Vujović, Tivat

Poštovani, Molim Vas da mi odgovorite na sledeće: Zakonom o računovodstvu i reviziji u čl.6 tačka 2 ,predviđena je obaveza za Pravna lica da dostave finansijske iskaze u papirnoj i elektronskoj formi Centralnom registru Privrednog suda a u istom članu tačkom 4. predviđena je obaveza Centralnog Registra da izvještaje objavi na svom sajtu..U Zakonu o računovodstvu čl.12.tačka 3 propisano je da Pravna lica, obveznici revizije ,dostavljaju izvještaj o reviziji Centralnom registru Privrednog suda koji se takođe treba objaviti na internet stranici Centralnog registra Privrednog suda...

06.04.2010.

Pita Bogdan Ljutica, Bar

Postovani, molio bih vas da mi odgovorite do kog iznosa je drzava garant stednog uloga kod poslovnih banaka u CG. Hvala !

06.04.2010.

Pita Tomovic Dalibor, Podgorica

Postovani, Pravno lice A obveznik PDV, kupilo je od pravnog lica B koje je takođe obveznik PDV poslovni prostor i platilo PDV 17%, buduci da se radilo o prvoj kupovini. Da li pravno lice A, cija je iskljuciva djelatnost izdavanje u zakup poslovnog prostora drugim pravnim licima (PDV obveznicima), ima pravo da na ime ulaznog PDV, odbije porez (PDV 17%) koji je platilo pri kupovini poslovnog prostora koji namjerava da izda u zakup? Poresko tretiranje ugovora o zakupu nepokretnosti sa stanovista primjene PDV, kada je zakupodavac pravno lice (PDV obveznik) a zakupac fizicko lice? S postovanjem, Dalibor Tomovic

06.04.2010.

Pita A.Vukicevic, Niksic

Postovani gospodine ministre , obecali ste da cete obveznice restitucije placati po 0,30 . Koliko vidim jos niko po toj cijeni nije ih mogao prodati. O cemu se to radi?

24.03.2010.

Pita Ljubica, Podgorica

Postovani, Mozete li mi reci kome je Ministarstvo finansija povjerilo poslove racunovodstva i revizije, "Institutu sertifikovanih racunovodja Crne Gore" ili "Institutu racunovodstva i revizije Crne Gore"? Sertifikat (za zvanje racunovodje), kojeg instituta je validan? Unaprijed hvala

18.03.2010.

Pita Filip Milos, Podgorica

Postovani, Da li je rano dati prognoze o kretanju ekonomije za ovu godinu? Uzevsi u obzir da je januarski priliv budzeta ispod planiranog,moze li to da bude nagovjestaj nastavka negativnih trendova? Cinjenica je da vec duzi period nijesmo culi ni jednu pozitivnu vijest iz domena makroekonomije,sto je zabrinjevajuce,jer kriza polako postaje i psiholoska.. Unaprijed hvala, Srdacan pozdrav.

10.03.2010.

Pita Čejović Sonja, Beograd

Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje propisano je da su obveznici i državljani CG zapošljeni kod stranog dipl. predstavništva, kao i poslodavci, odnosno isplatioci prihoda /članovi 5, stav 1 tačka 6 i stav 2 tačka 1, član 6stav 1 tačka 5 i stav 2 tačka 1, te član 7 stav 1 tačka 4 i stav 2.Upustvom objavljenim u sl. listu 4/10 predvidjeno je da uplatu poreza i doprinosa kod ličnih primanja vrši zaposleni koji radi u diplomatskom predstavništvu. Kako primjenjivati ovo Upustvo u svijetlu navedenih zakonskih odredbi, posebno na dio doprinosa koji se obračunavaju na teret poslodavca. Interesuje nas kako se tehnički ima realizovati ovo Upustvo kada su u pitanju porez i doprinosi iz i na lična primanja...

03.03.2010.

Pita Vasko Bulatovic, Podgorica

Postovani, Institut racunovodja i revizora Crne Gore zajedno sa Zavodom za zaposljavanje organizuje obuku za zvanje "Racunovodja". S obzirom da sam u nekom Vasem odgovoru procitao da validne sertifikate izdaje drugi institut, tj. Institut sertifikovanih racunovodja Crne Gore, da li to znaci da sertifikat koji dobijem od strane Instituta racunovodja i revizora Crne Gore nece biti validan? Srdacan pozdrav, Vasko,Podgorica