Мања слова Већа слова РСС



Мој кутак

Неwслеттер Пријава за newsletter

Најчешће постављена питања и одговори

27.04.2010.

Пита Александар Горановић

Да ли је у Црној Гори законски регулисано право на рефундирање ПДВ-а купцу првог стана? Уколико је одговор на претходно питање "НЕ", интересује ме да ли постоји иницијатива да се кроз измјене постојецег Закона о ПДВ-у имплементирају одредбе које би третирале ову проблематику? Занима ме и каква је пракса у сусједним дрзавама, када је у питању рефундирање ПДВ-а по овом основу? Познато ми је да је у Србији 2007. године, Законом о изменама и допунама закона о порезу на додату вредност, који је ступио на снагу 8. јула 2007. године, прописано право на рефундирање ПДВ -а за куповину првог стана...

07.04.2010.

Пита Славица Марковиц,проф., Бар

Постовани министре! Молим Вас да ми објасните каква је процедура код укњизбе окуцнице за странце који су укњизили куцу? У катастру данас нису знали да објасне,која се документација предаје,да ли је то купопродајни уговор,иако је вец у досијеу,или само ресење о одбијању укњизбе окуцнице(плаца-двориста),или Лист непокр. са укњизеним објектом?Хвала! Спостовањем,С.Марковиц,проф.

06.04.2010.

Пита Зорица Вујовић, Тиват

Поштовани, Молим Вас да ми одговорите на следеће: Законом о рачуноводству и ревизији у чл.6 тачка 2 ,предвиђена је обавеза за Правна лица да доставе финансијске исказе у папирној и електронској форми Централном регистру Привредног суда а у истом члану тачком 4. предвиђена је обавеза Централног Регистра да извјештаје објави на свом сајту..У Закону о рачуноводству чл.12.тачка 3 прописано је да Правна лица, обвезници ревизије ,достављају извјештај о ревизији Централном регистру Привредног суда који се такође треба објавити на интернет страници Централног регистра Привредног суда...

06.04.2010.

Пита Богдан Љутица, Бар

Постовани, молио бих вас да ми одговорите до ког износа је дрзава гарант стедног улога код пословних банака у ЦГ. Хвала !

06.04.2010.

Пита Томовиц Далибор, Подгорица

Постовани, Правно лице А обвезник ПДВ, купило је од правног лица Б које је такође обвезник ПДВ пословни простор и платило ПДВ 17%, будуци да се радило о првој куповини. Да ли правно лице А, ција је искљуцива дјелатност издавање у закуп пословног простора другим правним лицима (ПДВ обвезницима), има право да на име улазног ПДВ, одбије порез (ПДВ 17%) који је платило при куповини пословног простора који намјерава да изда у закуп? Пореско третирање уговора о закупу непокретности са становиста примјене ПДВ, када је закуподавац правно лице (ПДВ обвезник) а закупац физицко лице? С постовањем, Далибор Томовиц

06.04.2010.

Пита А.Вукицевиц, Никсиц

Постовани господине министре , обецали сте да цете обвезнице реституције плацати по 0,30 . Колико видим јос нико по тој цијени није их могао продати. О цему се то ради?

24.03.2010.

Пита Љубица, Подгорица

Постовани, Мозете ли ми реци коме је Министарство финансија повјерило послове рацуноводства и ревизије, "Институту сертификованих рацуноводја Црне Горе" или "Институту рацуноводства и ревизије Црне Горе"? Сертификат (за звање рацуноводје), којег института је валидан? Унапријед хвала

18.03.2010.

Пита Филип Милос, Подгорица

Постовани, Да ли је рано дати прогнозе о кретању економије за ову годину? Узевси у обзир да је јануарски прилив будзета испод планираног,мозе ли то да буде наговјестај наставка негативних трендова? Цињеница је да вец дузи период нијесмо цули ни једну позитивну вијест из домена макроекономије,сто је забрињевајуце,јер криза полако постаје и психолоска.. Унапријед хвала, Срдацан поздрав.

10.03.2010.

Пита Чејовић Соња, Београд

Законом о доприносима за обавезно социјално осигурање прописано је да су обвезници и држављани ЦГ запошљени код страног дипл. представништва, као и послодавци, односно исплатиоци прихода /чланови 5, став 1 тачка 6 и став 2 тачка 1, члан 6став 1 тачка 5 и став 2 тачка 1, те члан 7 став 1 тачка 4 и став 2.Упуством објављеним у сл. листу 4/10 предвидјено је да уплату пореза и доприноса код личних примања врши запослени који ради у дипломатском представништву. Како примјењивати ово Упуство у свијетлу наведених законских одредби, посебно на дио доприноса који се обрачунавају на терет послодавца. Интересује нас како се технички има реализовати ово Упуство када су у питању порез и доприноси из и на лична примања...

03.03.2010.

Пита Васко Булатовиц, Подгорица

Постовани, Институт рацуноводја и ревизора Црне Горе заједно са Заводом за запосљавање организује обуку за звање "Рацуноводја". С обзиром да сам у неком Васем одговору процитао да валидне сертификате издаје други институт, тј. Институт сертификованих рацуноводја Црне Горе, да ли то знаци да сертификат који добијем од стране Института рацуноводја и ревизора Црне Горе неце бити валидан? Срдацан поздрав, Васко,Подгорица