Мој кутак

Неwслеттер Пријава за newsletter

>

Црногорски министри финансија - период од 1945. до 2004. године

Датум објаве: 24.03.2005 12:30 | Аутор: ИСТОРИЈА

Испис Штампај страницу


ЦРНОГОРСКИ МИНИСТРИ ФИНАНСИЈА
од 1945. до 2004. године

извор: књига Др Предрага Горановића - "Фискална економија Црне Горе"

У времену постојања Зетске самоуправне области, а касније Зетске бановине финансијска управа није била самостална. Њено функционисање одвијало се у оквиру Министарства финансија на нивоу Краљевине, и то до 1929. године непосредно, а формирањем Бановине у оквиру Финансијске дирекције, као другостепеног органа чије је сједиште било у Подгорици.
Након завршетка рата 1945. године и добијањем статуса Републике, финансијска управа Црне Горе, као и осталих република, формирана је поред савезног нивоа и на нивоу републичких министарстава финансија. Њихова овлашћења у односу на Савезно министарство финансија временом су се мијењала, као и називи организовања. Од 1953. године министарства ће замијенити секретаријати, да би од 1991. године изнова функционисала као министарства.
У овом периоду од 1945. до данас функцију министара финансија, односно секретара обављали су:

1. ГОЈКО ГАРЧЕВИЋ
17. април 1945. - 7. новембар 1951. године

2. ЈЕФТО ШЋЕПАНОВИЋ
7. новембар 1951. - 4. фебруар 1953.године

3. ВЛАДО РАИЧЕВИЋ
4. фебруар 1953. - 9. мај 1955. године

4. НИКОЛА ЂАКОНОВИЋ
9. мај 1955. - 15. фебруар 1958. године

5. ВОЈИН ЈАУКОВИЋ
15. април 1958. - 8. април 1959. године

6. АЛЕКСАНДАР РАДЕВИЋ
8. април 1959. - 17. септембар 1962. године

7. ВЛАДО ЈОВАНОВИЋ
17. септембар 1962. - 25. јун 1963. године

8. МУСТАФА РЕЏЕПАГИЋ
25. јун 1963. - 9. април 1965. године

9. ДРАГИША ЂОКОВИЋ
9. април 1965. - 7. мај 1969. године

10. Др МИЛИВОЈЕ ДРЕЦУН
8. април 1969. - 6. мај 1974. године

11. Мр ВУК ОГЊАНОВИЋ
6. мај 1974. - 28. април 1978. године

12. ВЕЛИМИР ШЉИВАНЧАНИН
28. април 1978. - 6. мај 1986. године

13. БРАНИМИР ПАЈКОВИЋ
6. мај 1986. - 29. март 1989. године

14. СЛАВКО ДРЉЕВИЋ
29. март 1989. - 21. март 1990. године

15. Мр БОЖИДАР ГАЗИВОДА
21. март 1990. - 17. октобар 1993. године

16. Др ПРЕДРАГ ГОРАНОВИЋ
17. мај 1994. - 16. јул 1998. године

17. МИРОСЛАВ ИВАНИШЕВИЋ
16. јул 1998. 16. фебруар 2004. године