Мој кутак

Неwслеттер Пријава за newsletter

>

Црногорски министри финансија - период од 1879. до 1922. године

Датум објаве: 23.03.2005 19:35 | Аутор: ИСТОРИЈА

Испис Штампај страницу


ЦРНОГОРСКИ МИНИСТРИ ФИНАНСИЈА
период од 1879. до 1922. године

извор: књига Др Предрага Горановића - "Фискална економија Црне Горе"

Реформом финансијског система 1868. године који је извршио Књаз Никола, а која се односила на раздвајање државних и личних финансија створени су услови за стварање савременог финансијског система. Реорганизацијом Сената која је услиједила 1874. године формирана је Управа за финансије која је била повјерена војводи Ђуру Церовићу.
Реорганизација државне управе 8. марта 1879. године, на Скупштини главара на Цетињу, установила је министарства, а поред осталих и Министарство финансија на чијем је челу био војвода Ђуро Церовић.
Министарство финансија Књажевине Црне Горе је и званични назив за овај државни орган све до 1905. године, када је преименован у Министарство финансија и грађевина Књажевине, а од 1910. године Краљевине Црне Горе.
Законом о Краљевској влади 1914. године уведен је опет назив Министарство финансија.
У времену од 1879. године до престанка посљедње Краљевске владе у иностранству септембра 1922. године, на Челу овог министарства измијенило се 13 министара, односно заступника министра финансија, и то:

1. Војвода ЂУРО ЦЕРОВИЋ
8. март 1879 - 1882. године

2. НИКОЛА Ђ. МАТАНОВИЋ
1882. - 24. мај 1903. године

3. ЛАЗАР МИЈУШКОВИЋ
3. јун 1903. - децембар 1905. године

4. АНДРИЈА РАДОВИЋ
6. децембар 1905. - 11. новембар 1906. године
19. јануар 1907. - 4. април 1907. године
20. децембар 1915. - 4. јануар 1917. године

5. МИТАР ЂУРОВИЋ
11. новембар 1906. - 19. јануар 1907. године

6. ДУШАН ВУКОТИЋ
4. април 1907. - 11. септембар 1910. године

7. ФИЛИП ЈЕРГОВИЋ
1. септембар 1910. - 6. јун 1912. године

8. ДР СЕКУЛА ДРЉЕВИЋ
6. јун 1912. - 25. април 1913. године

9. РИСТО ПОПОВИЋ
25. април 1913. - 27. август 1915. године

10. МАРКО МИЈУШКОВИЋ
27. август 1915. - 20. децембар 1915. године

11. Др СТАНИША ИЉИЋ - заступник
4. јануар 1917. - 29. мај 1917. године

12. МИЛО ВУЈОВИЋ
29. мај 1917.- 1. март 3921. године

13. Дивизијар МИЛУТИН ВУЧИНИЋ
15. јун 1921. - септембар 1922. године